Podstrona: Podkarpackie dziedzictwo kultury w przestrzeni cyfrowej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Podkarpackie dziedzictwo kultury w przestrzeni cyfrowej

2024-08-26 , red.  Przemysław Leń
Pałac Myśliwski w Julinie,

Studenci kierunku geodezja i planowanie przestrzenne Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury brali udział we wdrożeniu naziemnego skanera laserowego. Urządzenie to jest własnością Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie (PBGiTR w Rzeszowie), a jego zakup został sfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Wdrożenie skanera

We wdrożeniu wzięli udział pracownicy PBGiTR w Rzeszowie oraz Politechniki Rzeszowskiej. Studentka kierunku geodezja i planowanie przestrzenne Magdalena Kuzdak w ramach praktyk i udziału we wdrożeniu wykonała pomiary terenowe oraz prace kameralne do swojej pracy inżynierskiej. Wdrożenie zostanie przeprowadzone na terenie Pałacu Myśliwskiego w Julinie. W ramach przeprowadzonej inwentaryzacji pozyskano m.in. precyzyjne georeferencyjne chmury punktów oraz zdjęcia lotnicze i naziemne. Na ich podstawie został opracowany realistyczny trójwymiarowy model obiektu możliwy do wykorzystania przez Muzeum-Zamek w Łańcucie, m.in. na potrzeby ochrony zabytków i promocji. W ramach prac powstały również profesjonalne rzuty poziome i pionowe budynków, przekroje oraz zestawienia powierzchni pomieszczeń i elewacji.

Technologia naziemnego skaningu laserowego

Technologia naziemnego skaningu laserowego została zastosowana m.in. w celu dokumentacji przestrzennej katedry Notre Dame w Paryżu, zrealizowanej przez amerykańskiego historyka sztuki Andrew Tallona. Pozyskane dane obejmujące chmurę ok. 1 mld punktów złożoną z ok. 50 pojedynczych skanów zostały wykorzystane podczas odbudowy zabytku po pożarze. Precyzyjne i realistyczne zobrazowania umożliwiły dokładną ocenę stanu zachowania świątyni i dostarczyły wartościowych informacji podczas prac remontowych.

Zakupiony przez Podkarpackie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie naziemny skaner laserowy umożliwi wykonywanie dokumentacji dziedzictwa kultury materialnej Podkarpacia, niezbędnej podczas potencjalnych prac konserwatorskich i remontowych oraz przydatnej w celach promocyjnych i edukacyjnych. Jego działaniem mogą zostać objęte m.in. obiekty Podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej oraz inne zabytki województwa podkarpackiego.

Powrót do listy aktualności