Podstrona: Spotkanie władz uczelni z parlamentarzystami Podkarpacia / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Spotkanie władz uczelni z parlamentarzystami Podkarpacia

2024-09-18 , red.  Anna Worosz
Wystąpienie prof. P. Koszelnika,

Z inicjatywy rektora Politechniki Rzeszowskiej prof. dr. hab. inż. Piotra Koszelnika i rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr. hab. n. med. Adama Reicha odbyło się spotkanie parlamentarzystów Podkarpacia z władzami uczelni. Celem tego wydarzenia było omówienie współpracy między uczelniami a parlamentarzystami dotyczącej m.in. kluczowych inicjatyw naukowych i edukacyjnych, które mogą się przyczynić do dalszego rozwoju Podkarpacia.

Spotkanie odbyło się w Sali Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego. Politechnikę Rzeszowską reprezentowali rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prorektor ds. kształcenia dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz, prorektor ds. nauki dr hab. inż. Lesław Gniewek, prof. PRz oraz prorektor ds. rozwoju i współpracy prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp.

W ramach spotkania przedstawiono inicjatywy i potrzeby dwóch największych uczelni naszego regionu. W trakcie dyskusji poruszono wiele istotnych tematów, w tym pomysłu utworzenia Forum Uczelni Wyższych na Podkarpaciu mającego na celu zacieśnienie współpracy między uczelniami naszego regionu. Kolejną ważną kwestią było omówienie problemu wyjazdu młodzieży z Podkarpacia i roli uczelni w ograniczaniu tego zjawiska. Uczestnicy podkreślili konieczność zatrzymania utalentowanej młodzieży w regionie, m.in. dzięki atrakcyjnej i nowoczesnej ofercie kierunków studiów oraz działaniom wspierającym rozwój zawodowy absolwentów, a także przez wspieranie rozwoju infrastruktury studenckiej. Omówiono także potrzebę dostosowania oferty kształcenia do dynamicznie zmieniających się warunków rynku pracy oraz programy wspierania kierunków kluczowych dla gospodarki. Istotnym problemem poruszonym podczas dyskusji były wyzwania związane z napływem studentów zagranicznych, szczególnie w kontekście konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Rektorzy uczelni przedstawili potrzebę wsparcia finansowego dla kluczowych i niezbędnych  inwestycji, jakimi są budowa Szpitala Uniwersyteckiego i Centrum Cyberbezpieczeństwa Politechniki Rzeszowskiej.

Parlamentarzyści wyrazili swoje wsparcie dla inicjatyw uczelni i potrzebę ścisłej współpracy uczelni z przedstawicielami władzy ustawodawczej, która może się przyczynić nie tylko do wzmocnienia pozycji dwóch największych uczelni Podkarpacia na edukacyjnej i naukowej mapie Polski, ale także do efektywniejszej realizacji rozwoju badań naukowych na rzecz gospodarki i kształcenia wykwalifikowanych kadr dla różnych gałęzi gospodarki.

Powrót do listy aktualności